Nawigacja

Praca zdalna pedagoga

 


 

 

Konkurs "O psychologii"

Dla naszych uczniów i ich rodziców proponujemy udział w konkursie, którego nagrodami są świetne książki. W sam raz na długie, jesienne wieczory:)

To konkurs portalu "O psychologii", a warunkiem wzięcia udziału jest udzielanie komentarza pod urodzinowym postem. 

Zapraszamy do zabawy!

Link: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2740848136138575&id=1642343182655748

 

17.11.2020 r.

Dziś kilka rad zamkniętych w prezentacji:

https://www.dropbox.com/s/0ejcpl3nsd03t1c/Dzie%C5%84%20dobry%20Dzi%C5%9B%20kilka%20informacji%20o%20zasadach%20efektywnej%20nauki_v2.mp4?dl=0

10.11.2020 r.

Potrzebujesz motywacji?  Zapraszamy do gry :)

Zakręć kołem: https://wordwall.net/pl/resource/1157828/cytat-na-dzi%c5%9b

02.11.2020 r.

Gdy do naszych uczniów zapuka nuda, frustracja i tęsknota, mamy kilka propozycji na poradzenie sobie z nimi.

28.10.2020 r.

POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA W CZASIE TRWANIA NAUKI ZDALNEJ

Szanowni Państwo, w czasie trwania nauki zdalnej zapraszamy do konsultacji online: 

dziennik Librus oraz platforma Classroom.  

Jeśli ktoś z naszych uczniów potrzebuje rozmowy i wsparcia, prosimy o kontakt. W zakładce POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA W CZASIE TRWANIA NAUKI ZDALNEJ będą się też pojawiać pomocne materiały edukacyjne,

Życzymy dużo zdrowia i spokoju ducha,

Anna Wolska - psycholog szkolny

Martyna kalicka - pedagog szkolny

 

24.06.2020 r.

Bezpieczne wakacje - czyli jakie?


Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa.               Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.
Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
1.Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
2.Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
3.Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię - przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
4.Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
5.Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
6.Nie rozmawiaj z obcymi.
7.Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
8.Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
9.Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
10.Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
11.Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
12.Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
13.Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
14.Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
15.Zadbaj o właściwy ubiór - strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
16.W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
17.Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
18.Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
19.Nie oddalaj się bez pytania od rodziców - w nowych miejscach łatwo się zgubić.
20.Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
21.Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
22.Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
23.Nie rozpalaj ogniska w lesie.
24.Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
25.Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
26.Zachowuj  szczególne bezpieczeństwo w sieci, uważaj na nowe znajomości, nie spotykaj się sam na sam z nowo poznanymi ludźmi.
27. Nie eksperymentuj ze środkami zmieniającymi świadomość!!!- podczas wakacji rozprowadzanych jest najwięcej narkotyków i dopalaczy!


Zachęcam do obejrzenia filmiku o niebezpiecznych zachowaniach podczas wakacji!!!
1.https://liblink.pl/2WqKerwp1b
2.https://liblink.pl/vSKNKSdzFc

05.06.2020 r.

Drodzy uczniowie,
Mija kolejny miesiąc nauki zdalnej. Pozostajecie w domu, nie chodzicie do szkoły, ale przecież uczestniczycie w lekcjach on line, odrabiacie zadania domowe, samodzielnie przy wsparciu nauczycieli zdobywacie nową wiedzę i nabywacie umiejętność samodzielnej pracy. Jak skutecznie uczyć się w domu?
Co  warto zrobić, poczytajcie.


Siedem grzechów głównych uczenia się i jak się ich pozbyć ?

Początkiem procesu nauki jest skierowanie uwagi na pewne zagadnienie. Niektórzy uczniowie od początku skazują się na porażkę poprzez niewłaściwe nawyki. Do takich siedmiu grzechów głównych należy:
1.Dostęp do social mediów. To największy pożeracz ludzkiej uwagi. Jak często masz wrażenie, że skrolowanie tablicy na Facebooku lub Instagramie zajęło Ci jedynie dwie minuty, podczas gdy w rzeczywistości minął kwadrans? Osoby, które chcą skutecznie się uczyć, muszą zapamiętać: nauka równa się brak dostępu do mediów społecznościowych .
Rozwiązanie:
wyciszenie lub wyłączenie telefonu, a także instalacja specjalnych wtyczek na komputerze, które blokują dostęp do stron zakazanych podczas uczenia się.
2.Inne rozpraszacze. Hałas, źle dobrane światło czy włączony telewizor dają sygnał mózgowi, że oto powinien przejść w tryb podzielnej uwagi. Trzeba jak najszybciej odłączyć się od tych destrukcyjnych bodźców, aby umysł mógł odetchnąć i pracować pełną parą.
Rozwiązanie:
stworzenie swojego własnego, cichego kącika do nauki, ewentualnie zagłuszenie hałasów muzyką, która pomaga się skoncentrować (np. fale alfa i beta).
3.Bałagan wokół. Walające się papiery, wieczne poszukiwania długopisu czy stos kubków na stole -skądś to znasz? Jeśli tak, to natychmiast zmień scenografię miejsca, w którym się uczysz .
Rozwiązanie:
regularne sprzątanie papierów i pozbywanie się tego, co nie jest już potrzebne. Możesz robić codziennie pięciominutowe porządki, na przykład przed pójściem spać.
4.Wizyty w lodówce. Podjadanie źle wpływa nie tylko na figurę. Jest szkodliwe również dla koncentracji, zwłaszcza gdy na takie przechadzki wybieramy się kilka razy w ciągu jednej godziny.
Rozwiązanie:
Żeby skutecznie się uczyć, trzymaj ulubione przekąski blisko miejsca nauki. Wybieraj produkty, które wspomagają pracę Twojego mózgu -orzechy, bakalie, czekolada, woda mineralna lub ulubiony sok.
5.Uczenie się ciągiem. Każdy mięsień potrzebuje chwili na odpoczynek. Inaczej może dojść do jego przetrenowania. W przypadku mózgu najgroźniejszą kontuzją jest zmęczenie, niechęć i niemoc dalszej nauki. Rozwiązanie:
Techniki zarządzania czasem, robienie krótkich, kilkuminutowych przerw po zapamiętaniu danej partii materiału.
6.Brak tlenu. Mózg potrzebuje dostępu do świeżego powietrza. Dzięki temu pracuje się nam efektywniej i mniej ziewamy.
Rozwiązanie:
Gruntowne przewietrzenie pokoju przed rozpoczęciem nauki, uczenie się przy uchylonym lufciku lub wychodzenie na zewnątrz podczas przerw.
7.Wymówki. Ich wymyślanie to ulubione zajęcie osób narzekających, że cierpią na prokrastynację, czyli odkładanie rzeczy na później. Przez to schorzenie zarywają noc przed ważnym egzaminem albo dopinają zadanie w ostatnim możliwym terminie.
Rozwiązanie:
Przypomnij sobie wszystkie wymówki, dla których najczęściej rezygnujesz z nauki i znajdź dla nich kontrargument. Przykładowo, zadanie wykonane dzisiaj pozwoli cieszyć się spokojnym spacerem bądź oglądnięciem ulubionego programu.

29.05.2020 r.

Style uczenia się
Od dawna wiadomo, że nie istnieje jedna skuteczna metoda nauczania dla wszystkich. Metodycy i dydaktycy potwierdzają, że jedni uczniowie najlepiej przetwarzają informacje słysząc wyjaśnienia nauczyciela, inni preferują czytanie z tablicy, a pozostali uczą się poprzez samodzielne ćwiczenia praktyczne. Z czego to wynika?
Wiele lat temu badacze odkryli, iż istnieją trzy podstawowe style uczenia się:
słuchowe,
kinestetyczne,
wzrokowe (wizualne).
Niektórzy naukowcy wyróżniają jeszcze dotykowców (inaczej czuciowców), ale najczęściej są oni, wraz z kinestetykami, traktowani się jako jeden styl.
Słuchowcy zdecydowanie wolą usłyszeć nowe informacje niż przeczytać o nich. Uczą się recytując na głos. Część z nich lubi spokojne dźwięki muzyki, które pomagają wiedzy wchodzić do głowy. Innych z kolei rozpraszają odgłosy, dlatego potrzebują raczej spokojnego miejsca i ciszy.
Kinestetycy uczą się przez działanie i dotyk. Mogą mieć problemy, kiedy są zmuszeni do siedzenia podczas rozwiązywania zadań. Dużo szybciej i skuteczniej przyswajają wiadomości, lepiej rozumieją informacje, gdy mają możliwość zapisania ich. Dla nich praktyczne działanie jest podstawą.
Wzrokowcy przetwarzają  nowe informacje czytając, patrząc na grafikę lub oglądając pokaz. Dzieci preferujące ten styl nauki łatwo zapamiętują informacje przedstawione w tabeli lub na wykresie, ale zaczynają się niecierpliwić słuchając słownych wyjaśnień nauczyciela.

Wzrokowcy

Charakterystyka
Jak się uczyć?

- lubią patrzeć, przyglądać się, oglądać różne rzeczy
- lubią posługiwać się tabelami, wykresami, schematami
- uczą się przez wizualizację
- lubią pisać, notować, rysować, robić listy rozwiązań
- prowadzą przejrzyste notatki
- lubią kolorowe otoczenie, rekwizyty
- dobrze zapamiętują kolory, wygląd i szczegóły otoczenia
- pamiętają twarze, zapominają imiona
- zapamiętują informacje w postaci obrazów
- mają pamięć fotograficzną
- potrzebują wielu przykładów na tablicy
- mają dobre wyczucie kolorów
- interesują się sztuką wizualną
- czytają szybko, poprawnie; mówią szybko i rytmicznie
- są dobrzy z ortografii
- ćwiczenia ze słuchu i dyskusje nie są ich najmocniejszą stroną
- koncentrację zburzy im nieporządek, ruch
- lubią słowa: o ile dobrze widzę, przyjrzyjmy się temu bliżej, widzę co masz na myśli, oko w oko, mam wrażenie, stracić z oczu, mgliste pojęcie, jasny, świetlisty, rzucić światło, ten pomysł wygląda dobrze!
- zadbaj o porządek w miejscu, w którym się uczysz (trzeba usunąć elementy, które mogą utrudnić skupienie wzroku)
- jak tylko możesz korzystaj z plansz, rysunków, map, szkiców ...
- korzystaj ze słowników
- rzeczy, których musisz się nauczyć umieść w zasięgu wzroku np. na kolorowych kartkach (daty, słówka, wzory matematyczne...)
- pisząc słowa, możesz obok nich umieścić ich obrazek lub symbol
- zapisuj to co wydaje ci się ważne
- podczas uczenia się używaj różnych kolorów (długopisy, zakreślacze, karteczki ...) i rozmaitych kształtów, bo to ułatwia zapamiętywanie
- dbaj o czytelność i przejrzystość zeszytów
- podkreślaj lub zaznaczaj na kolorowo to, co w tekście jest ważne.


Słuchowcy

Charakterystyka
Jak się uczyć?

- najlepiej przyswajają ustne relacje
- lubią słuchać i mówić; są dobrymi mówcami
- piszą jak słyszą, czytają powoli, uczą się na głos
- nie lubią prac pisemnych i czytania
- piszą z błędami
- z łatwością naśladują akcent i tonację
- mówią melodyjnie i harmonijnie
- lubią dyskusję
- szybko zapamiętują to co usłyszą
- prowadzą niestaranne notatki
- mają tendencję do rozmów podczas lekcji
- ich koncentrację zaburza hałas
- powtarzaj treść lekcji na głos, opowiedz ją komuś
- powtarzając materiał podyskutuj o tym z kolegą, koleżanką lub inną osobą
- zadbaj o ciszę w trakcie uczenia się (tak, aby nie było głośnych i natarczywych dźwięków, np. krzyków, rozmów, włączonego telewizora ...)
- ucząc się możesz słuchać spokojnej muzyki w tle
- ucząc się czytaj tekst zmieniając ton głosu
- korzystaj z nagrań lektur, tekstów lub CD dołączonych do podręczników
- układaj rymowanki, piosenki, wierszyki, które pozwolą ci zapamiętać materiał
- jeśli podczas nauki korzystasz z komutera, czytaj na głos tekst, który pojawia się na ekranie


Kinestetycy

Charakterystyka
Jak się uczyć?

- uczą się przez ruch i dotyk
- mają trudności z dłuższym skupieniem się na słuchaniu lub czytaniu
- często piszą chaotycznie, wielokrotnie zapisują to samo słowo, by zapamiętać
- nie lubią czytać, wolą opisy akcji
- uczą się wykonując coś
- mówią wolno, czasem z trudem
- często mają dysleksję
- aby się skoncentrować muszą się poruszać
- nie przejmują się popełnionymi błędami
- lubią przewodzić grupie
- uczą się przez praktykę
- dużo gestykulują
- nie potrafią długo pozostać bez ruchu
- cechuje ich słomiany zapał
- najpierw zrobią, potem pomyślą
- planowanie sprawia im kłopot
- lubią słowa: o ile dobrze czuję, czuję w kościach, połóżyć na tym łapę, jednym gestem, kiwnąć palcem, ręka w rękę, mieć pod ręką, świeża myśl, czuję to! to ma dobry smaczek!
- podczas nauki spaceruj po pokoju; znajdź pozycję, w której jest ci wygodnie
- wymyśl i odegraj scenkę związaną z tym, czego się uczysz
- konstruuj modele, lep z plasteliny, wycinaj, maluj farbami, palcami
- notuj informacje, słowa na kartce, kilka razy, aby łatwiej je zapamiętać
- powtarzaj materiał podczas spacerów z kimś, kto będzie Cię słuchał
- czytając książki na głos przesuwaj palcem w celu śledzenia słów na stronie
- pamiętaj, że twoja nadmierna ruchliwość może przeszkadzać innym, więc w czasie nauki rysuj leniwe ósemki, przygryzaj ołówek, ściskaj w dłoni małą piłeczkę
- na wycieczkach rozglądaj się uważnie, dotykaj wszystkiego co można
- rysuj mapy myśli na dużych arkuszach
- kiedy powtarzasz słówka spróbuj skojarzyć je z jakimś ruchem
- słuchaj łagodnej, relaksacyjnej muzyki
- rób krótkie przerwy w nauce, wykonuj proste ćwiczenia ruchowe.


Dotykowcy (czuciowcy)

Charakterystyka
Jak się uczyć?

- uczą się przez dotyk, odbieranie wrażeń na powierzchni swej skóry
- używają rąk i palców, które łączą z dotykiem i emocjami
- zwracają uwagę na komunikację pozawerbalną np. na gesty, mimikę twarzy, tembr głosu
- są wrażliwi na doznania fizyczne
- utrzymują kontakt wzrokowy z rozmówcą
- często zachowują się ekspresyjnie; gestykulują, tupią
- lubią ruch i emocje
- koncentrują się na zadaniach umysłowych
- używają słów: cieszyć się, bać się, zimno, świeży, twardy, miękki, pachnący, cierpieć oraz następujących zwrotów: mam wrażenie , czujesz to?, czuję co masz na myśli
- mają problem z odcięciem się od cudzych uczuć, co nie pozwala im się skoncentrować.
- ucz się przez wykonywanie czynności
- podczas nauki bazgraj, rysuj, szkicuj, trzymaj długopis w dłoni to ułatwi ci myślenie i słuchanie
- nauce sprzyja widok na drzewa, rośliny za oknem
- ucz się siedząc w wygodnym fotelu lub leżąc na kanapie
- w koncentracji pomaga ci muzyka, którą lubisz
- podczas czytania rób notatki kolorowymi długopisami, ważne pojęcia zapisuj artystyczną, ozdobną czcionką
- twórz mapy umysłowe z wieloma ilustracjami by ułatwić sobie zapamiętanie materiału
Kombinacje i preferencje stylów
Większość ludzi korzysta z kombinacji stylów, jednak wykazują wyraźną preferencję jednego z nich. Zrozumienie stylu uczenia się jest bardzo ważne, bowiem może zmniejszyć frustrację związaną z odrabianiem prac domowych i ułatwić naukę.
Styl uczenia się to nie to samo, co zdolność! Zdolność to to, ile i jak dobrze możemy się uczyć, styl - jak wolimy się uczyć.
Poza tym nie ma dobrych i złych stylów uczenia się! Można powiedzieć, że każdy ma swoje plusy i minusy w zależności od sytuacji zadaniowej. Wobec tego ludzie, którzy ze względu na swój styl poznawczy gorzej radzą sobie w jednego typu sytuacjach, lepiej radzą sobie w innych.


KWESTIONARIUSZ

Mój styl uczenia się
Aby określić swój styl uczenia się, odpowiedz teraz na pytania kwestionariusza podanego poniżej. Staraj się odpowiadać na pytania precyzyjnie. Wybieraj te odpowiedzi lub warianty, które wydają Ci się najbardziej naturalne i oczywiste.
W przypadku wątpliwości przy wyborze, zadaj sobie pytanie: Które z zachowań najbardziej mi odpowiada i jest najmniej stresujące? Jeśli jednak czujesz, że mimo wszystko możesz wybrać więcej niż jedną odpowiedź, zrób to. Pamiętaj, robisz to po to, aby określić własny styl uczenia się.
1. Gdy spotykasz nieznaną Ci osobę, na co zwracasz uwagę w pierwszej kolejności?
a) jak wygląda i jak jest ubrana,
b) w jaki sposób i co mówi, jaki ma głos,
c) co w stosunku do niej czujesz,
d) w jaki sposób się zachowuje i co robi.
2. Co najczęściej zostaje Ci w pamięci po kilku dniach od spotkania nieznanej ci wcześniej osoby?
a) jej twarz,
b) jej imię/nazwisko,
c) to, co czułeś, będąc w jej towarzystwie, nawet jeśli zapomniałeś jej imię/nazwisko lub twarz,
d) to, co robiliście razem, nawet jeśli zapomniałeś jej imię/nazwisko lub twarz.
3. Gdy wchodzisz do nieznanego ci pomieszczenia, na co zwracasz przede wszystkim uwagę?
a) na jego wygląd,
b) na dźwięki i rozmowy, jakie się w nim toczą,
c) na to, jak dobrze emocjonalnie i fizycznie się w nim czujesz,
d) na to, co się w nim dzieje i co ty mógłbyś w nim robić.
4. Gdy uczysz się czegoś nowego, w jaki sposób robisz to najchętniej?
a) gdy nauczyciel daje ci coś do czytania na papierze lub tablicy, pokazuje ci książki, ilustracje, wykresy, mapy, szkice lub przedmioty, nie każąc ci przy tym niczego mówić, pisać, ani o niczym dyskutować,
b) gdy nauczyciel wyjaśnia wszystko, mówiąc lub wygłaszając wykład, pozwala ci przedyskutować temat i zadawać pytania, nie każąc ci przy tym na nic patrzeć, niczego czytać, pisać ani robić,
c) gdy nauczyciel pozwala ci zapisywać informacje lub sporządzać rysunki, dotykać przedmiotów, pisać na klawiaturze lub robić coś rękami,
d) gdy nauczyciel pozwala ci robić projekty, symulacje, eksperymenty, grać w gry, odgrywać role, odtwarzać rzeczywiste sytuacje z życia, dokonywać odkryć lub też angażować się w inne działania związane z ruchem
5. Gdy uczysz czegoś innych, co zwykle robisz?
a) dajesz im coś do oglądania, na przykład jakiś przedmiot, ilustrację lub wykres, udzielając przy tym jedynie krótkiego werbalnego wyjaśnienia lub nie udzielając go wcale, dopuszczając lub nie do krótkiej dyskusji,
b) objaśniasz wszystko werbalnie, nie pokazując żadnych materiałów graficznych, c) rysujesz coś, piszesz lub w inny sposób używasz rąk do wyjaśniania,
d) demonstrujesz coś, robiąc to lub każesz uczniom robić to wspólnie z tobą.
6. Jaki rodzaj książek czytasz najchętniej?
a) książki, które zawierają opisy pomagające ci zobaczyć to, co się dzieje,
b) książki zawierające informacje faktograficzne, historyczne lub dużo dialogów,
c) książki o uczuciach i emocjach bohaterów, poradniki, książki o emocjach i związkach międzyludzkich lub książki na temat tego, jak poprawić stan twojego ciała i umysłu,
d) krótkie książki z wartką akcją lub książki, które pomagają ci doskonalić umiejętności w sporcie, hobby czy też rozwijać jakiś talent.
7. Którą z poniższych czynności wykonujesz najchętniej w czasie wolnym?
a) czytasz książkę lub przeglądasz czasopismo,
b) słuchasz książki nagranej na kasetę, rozmowy w radiu, słuchasz muzyki lub sam muzykujesz,
c) piszesz, rysujesz, piszesz na maszynie/komputerze lub robisz coś rękami,
d) uprawiasz sport, budujesz coś lub grasz w grę wymagającą ruchu.
8. Które z poniższych stwierdzeń najlepiej charakteryzuje sposób, w jaki czytasz lub uczysz się?
a) potrafisz się uczyć, gdy słychać muzykę, inne dźwięki lub rozmowę, ponieważ umiesz się od nich odseparować,
b) nie potrafisz się uczyć, gdy w twoim pobliżu słychać muzykę, inne dźwięki lub rozmowę, ponieważ nie umiesz się od nich odseparować,
c) musisz czuć się wygodnie, rozluźniony; potrafisz pracować zarówno przy muzyce, jak i w ciszy, jednak dekoncentrują cię negatywne uczucia innych,
d) Musisz czuć się wygodnie, rozluźniony; potrafisz pracować zarówno przy muzyce, jak i w ciszy, jednak dekoncentruje cię działalność i ruchy innych osób znajdujących się w tym samym pomieszczeniu.
9. Gdy z kimś rozmawiasz, gdzie kierujesz wzrok? (aby odpowiedzieć na to pytanie, możesz poprosić kogoś, by cię obserwował w trakcie rozmowy).
a) patrzysz na twarz rozmówcy, chcesz także, by ta osoba patrzyła na twoją twarz, gdy do niej mówisz,
b) spoglądasz jedynie krótko na rozmówcę, po czym twój wzrok wędruje na prawo i lewo,
c) spoglądasz jedynie krótko na rozmówcę, by zobaczyć jego wyraz twarzy, po czym spoglądasz w dół lub w bok,
d) rzadko spoglądasz na rozmówcę, patrzysz głównie w dół lub w bok, jeśli jednak pojawi się jakiś ruch lub działanie, natychmiast spoglądasz w tamtym kierunku.
10. Które z poniższych stwierdzeń najlepiej do Ciebie pasuje?
a) zwracasz uwagę na kolory, kształty, wzory i desenie w miejscach, w których się znajdziesz; masz dobre oko do barw i kształtów,
b) nie znosisz ciszy i jeśli tam, gdzie akurat jesteś, jest za cicho, nucisz coś, podśpiewujesz lub głośno mówisz; włączasz radio, telewizor, magnetofon lub odtwarzacz CD, by w twoim otoczeniu były bodźce słuchowe,
c) jesteś wrażliwy na uczucia innych ludzi, twoje własne uczucia łatwo ulegają zranieniu; nie potrafisz się skoncentrować, gdy inni cię nie lubią, czujesz potrzebę bycia kochanym i akceptowanym, by pracować,
d) trudno ci wysiedzieć nieruchomo w jednym miejscu, potrzebujesz dużo ruchu, a jeśli już musisz siedzieć garbisz się, wiercisz, stukasz w podłogę butami lub często niespokojnie poruszasz nogami.
11. Które z poniższych stwierdzeń najlepiej do Ciebie pasuje?
a) zwracasz uwagę na nieodpowiednie dopasowanie części garderoby danej osoby lub na to, że jej włosy są w nieładzie i często chcesz to naprawić,
b) niepokoi cię, gdy ktoś nie potrafi dobrze się wysławiać, jesteś wrażliwy na odgłos kapiącego kranu lub odgłosy wydawane przez urządzenia gospodarstwa domowego,
c) płaczesz podczas wzruszających scen w kinie lub czytając wzruszającą książkę,
d) niepokoisz się i czujesz się nieprzyjemnie, gdy jesteś zmuszony siedzieć nieruchomo; nie potrafisz przebywać zbyt długo w jednym miejscu.
12. Co wywołuje u Ciebie największy niepokój?
a) miejsce, w którym panuje bałagan i nieład,
b) miejsce, w którym jest za cicho,
c) miejsce, w którym nie czujesz się dobrze fizycznie lub emocjonalnie,
d) miejsce, w którym nie wolno niczego robić lub jest za mało przestrzeni na ruch. 13. Czego najbardziej nie lubisz, podczas gdy ktoś cię uczy?
a) słuchania wykładu, na którym nie wykorzystuje się żadnych pomocy wizualnych,
b) czytania po cichu, bez żadnych werbalnych wyjaśnień czy dyskusji,
c) niemożności rysowania, gryzmolenia czegoś na kartce papieru, dotykania wszystkiego rękami lub sporządzania notatek, nawet jeśli nie będziesz już nigdy więcej z nich korzystał,
d) patrzenia i słuchania w bezruchu.
14. Wróć pamięcią do jakiegoś szczęśliwego momentu ze swojego życia. Przez chwilę spróbuj przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów związanych z tym wydarzeniem. Jakie wspomnienia utkwiły ci w pamięci?
a) to, co widziałeś, na przykład wygląd ludzi, miejsc czy przedmiotów,
b) to, co słyszałeś, na przykład dialogi i rozmowy, to, co powiedziałeś, oraz dźwięki wokół ciebie,
c) wrażenia dotykowe na skórze i ciele, a także to, jak czułeś się fizycznie i emocjonalnie,
d) to, co robiłeś, ruchy twojego ciała, twoje dokonania.
15. Przypomnij sobie któryś ze swoich urlopów lub wycieczek. Przez chwilę spróbuj przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów związanych z tym doświadczeniem. Jakie wspomnienia utkwiły ci w pamięci?
a) to, co widziałeś, na przykład wygląd ludzi, miejsc czy przedmiotów,
b) to, co słyszałeś, na przykład dialogi i rozmowy, to, co powiedziałeś, oraz dźwięki wokół ciebie,
c) wrażenia dotykowe na skórze i ciele, a także to, jak czułeś się fizycznie i emocjonalnie,
d) to, co robiłeś, ruchy twojego ciała, twoje dokonania.
16. Wyobraź sobie, że musisz przez cały czas przebywać w jednym z niżej opisanych miejsc, w którym możesz wykonywać różnego rodzaju czynności. W którym z nich czułbyś się najlepiej?
a) miejsce, w którym możesz czytać; oglądać obrazy, dzieła sztuki, mapy, wykresy i fotografie; rozwiązywać zagadki wizualne, takie jak odnajdowanie drogi w labiryncie lub wyszukiwanie brakującego elementu obrazu; grać w gry słowne takie jak scrabble czy zajmować się dekorowaniem wnętrz lub przymierzać ubrania,
b) miejsce, w którym możesz słuchać nagranych na kasety opowiadań, muzyki, radiowych lub telewizyjnych talk show i wiadomości; grać na instrumencie lub śpiewać; bawić się głośno w gry słowne, rozprawiać o czymś, udawać didżeja; czytać na głos lub wygłaszać przemówienia, fragmenty ról ze sztuk teatralnych i filmów, czytać na głos poezję lub opowiadania,
c) miejsce, w którym możesz rysować, malować, rzeźbić lub zajmować się rzemiosłem; tworzyć coś na piśmie lub pisać na komputerze; wykonywać czynności przy użyciu rąk, takie jak gra na instrumencie, gra w gry planszowe, takie jak szachy czy warcaby, lub budowanie modeli,
d) miejsce, w którym możesz uprawiać sport, grać w piłkę lub gry ruchowe, które angażują twoje ciało; odgrywać rolę w sztuce teatralnej lub przedstawieniu; robić projekty, podczas których możesz wstać i poruszać się; robić eksperymenty, badać i odkrywać nowe rzeczy, budować coś lub składać ze sobą mechaniczne elementy; brać udział w zbiorowym współzawodnictwie.
17. Gdybyś miał zapamiętać nowe słowo, zrobiłbyś to najlepiej:
a) widząc je,
b) słysząc je,
c) zapisując je,
d) odtwarzając to słowo w umyśle lub fizycznie.

A teraz: Oblicz wyniki testu w następujący sposób (jeśli na jakieś pytanie dałeś więcej niż jedną odpowiedź, w podsumowaniu uwzględnij wszystkie odpowiedzi).
Podsumuj wszystkie odpowiedzi a
Podsumuj wszystkie odpowiedzi b
Podsumuj wszystkie odpowiedzi c
Podsumuj wszystkie odpowiedzi d

Interpretacja: Jeśli udzieliłeś najwięcej odpowiedzi a, jesteś wzrokowcem. Jeśli udzieliłeś najwięcej odpowiedzi b, jesteś słuchowcem. Jeśli udzieliłeś najwięcej odpowiedzi c, jesteś dotykowcem (czuciowcem). Jeśli udzieliłeś najwięcej odpowiedzi d, jesteś kinestetykiem.
Zapamiętaj także, który ze stylów uczenia się zajmuje u Ciebie drugie, trzecie i ostatnie miejsce. Uwaga: Niektórzy ludzie wykształcili u siebie kilka lub nawet wszystkie cztery style uczenia się, bywa też, iż dwa, trzy lub cztery style uczenia się są ze sobą wzajemnie powiązane.

Mój preferowany styl uczenia się: ......................................................

27.05.2020 r.

Jak skutecznie uczyć się w domu?

W dobie e-learningu i zdalnego nauczania, warto sprawdzić, jak to robić skutecznie, dzięki czemu nauka nie będzie koszmarem!


Gwarancją sukcesu: planowanie, konsekwencja w działaniu, systematyczność, współpraca

1. Myśl pozytywnie.

Nauka zdalna nie musi być trudniejsza. Doceń własny wpływ na swoje kształcenie. Włącz pozytywne emocje.

2. Zaplanuj własne uczenia się.

Narysuj prostą tabelę z podziałem na dni tygodnia, godziny i oczekiwane rezultaty. Ostatnią rubrykę przeznacz na notatki; możesz tam się oceniać, zaliczać sobie wykonane zadania lub wpisywać komentarze.

3. Ustal stały harmonogram nauki.

Zaczynaj dzień o tej samej godzinie. Nie odkładaj na potem, wykonuj zadania systematycznie, zgodnie z kolejnością w planie lekcji oraz terminami zadawanych prac. Zapisuj terminy zadań z różnych przedmiotów w kalendarzu.

4. Uporządkuj miejsce nauki. Przyda się własne biurko lub stolik z miejscem do notowania, czytania, surfowania w sieci. Pilnuj porządku, unikaj rozpraszaczy w czasie własnej nauki (TV, głośna muzyka, włączone komunikatory, telefon).

5. Wymyśl własny system przechowywania zadawanych
prac np. teczki, segregatory lub foldery na komputerze. Ułatwi to usystematyzowanie i przechowywanie twoich prac, a także przekazywanie ich nauczycielom zarówno w trakcie pracy zdalnej, jak i po powrocie do szkoły.

6. Dbaj o higieniczny tryb życia.

Pamiętaj o aktywności ruchowej i zdrowym odżywianiu, o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. Sprawiaj sobie drobne przyjemności. Uśmiechaj się. To wzmocni Twoją odporność fizyczną i psychiczną. Daj odpocząć swemu mózgowi, rób sobie przerwy na wykonanie kilku ćwiczeń gimnastycznych, przeciągnij się, zmień pozycję. Albo po prostu wstań i pooddychaj. Otwórz okno i przewietrz pokój.

7. Zaczynaj od trudniejszych zadań, łatwe zostaw na koniec gdy już będziesz trochę zmęczony.

8. Stosuj przemienność przedmiotową, gdy uczysz się sam. Po 30 minutach uczenia się jednego przedmiotu zmień dziedzinę. Rób przerwy, przeplataj naukę w sieci pracą z podręcznikiem.

9. Wykorzystuj różne techniki w uczeniu się: notuj, rysuj, podkreślaj kolorem wybrane frazy, głośno powtarzaj, rymuj, układaj historyjki wplatając do nich fakty, które musisz zapamiętać.
10. Współpraca jest ważna! Poproś o pomoc, jeśli czegoś nie rozumiesz, zadaj pytanie nauczycielowi lub osobom z klasy,
które mogą tobie pomóc. Korzystaj z różnych źródeł informacji (nie tylko Internetu), nie zapominaj o swoich podręcznikach. Rodzice są także Twoim wsparciem, ale ustal z nimi zasady -oni też pracują w domu.

11. Gdy w planie masz lekcję on - line, przed zajęciami sprawdź sprzęt i łącze internetowe, uruchom programy wskazane przez nauczyciela. Ustaw monitor
komputera w odpowiedniej odległości, tj. 40 - 75 cm od oczu i na odpowiedniej wysokości, tak aby górna krawędź monitora nie znajdowała się powyżej twoich
oczu.

Powodzenia
Źródło : https://liblink.pl/7QOmsE8Kkf

25.05.2020 r.

DANE OSOBOWE BEZPIECZNE PODCZAS ZDALNEGO NAUCZANIA

W związku z pandemią koronawirusa poczta elektroniczna i inne elementy pracy grupowej, takie jak narzędzia konferencyjne lub komunikatory internetowe stały się wsparciem dla wielu uczniów i nauczycieli, wykorzystujących zdalne metody nauczania. Korzystając z nich, warto pamiętać o bezpiecznym przetwarzaniu danych.
JEŚLI JESTEŚ RODZICEM...Szkoła może wymagać od ucznia jedynie danych niezbędnych do założenia przez niego konta w odpowiednim systemie zdalnego nauczania oraz w celu realizacji obowiązku nauki w formie zdalnej (na podstawie art. 35 ustawy - Prawa oświatowego w związku z art. 6 ust. 1 lit e RODO). Rodzic (opiekun prawny) ma prawo wiedzieć, jak szkoła jako administrator będzie przetwarzała dane osobowe jego dziecka w trakcie nauki zdalnej oraz jakie w związku z tym przysługują mu prawa. Jeżeli platformy wykorzystywane do zdalnego nauczania są odrębnymi od szkoły administratorami przetwarzanych przez siebie danych, to rodzice i dzieci powinni od nich otrzymać klauzulę informacyjną o podstawowych zasadach i zakresie zbierania danych oraz administratorze, np. podczas zakładania konta. Uwaga! Podstawę prawną realizacji zajęć szkolnych w formie pracy zdalnej określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493).
Warto przeczytać: ochrona danych osobowych podczas pracy zdalnej https://liblink.pl/Y4UIAl2K7p
dane dzieci bezpieczne w sieci https://liblink.pl/hI23Zn01Tz
ochrona danych osobowych w szkole https://liblink.pl/knrgEvnBiz
tworzenie haseł dostępowych https://liblink.pl/STY2RhNSXi

źródło: www.uodo.gov.pl

20.05.2020 r.

Dla klasy ósmej i nie tylko

Jaka szkoła średnia i jak ją wybrać ?
To pytanie, które na pewno zadaje sobie teraz wielu uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej. W tekście wyjaśniamy, co możecie wybrać oraz podpowiadamy, jak zrobić to mądrze.
Po niedawnej reformie edukacji zmieniła się liczba lat, jaką spędzisz w danej szkole średniej, a także rodzaj jednej z nich.
Po ukończeniu szkoły podstawowej, masz do wyboru:
4-letnie liceum ogólnokształcące
5-letnie technikum
3-letnią szkołę branżową I stopnia
Szkoły branżowe zastąpiły wcześniejsze szkoły zawodowe. Różnią się tym, że po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, możesz kontynuować  naukę w szkole branżowej II stopnia i tam zdać maturę, doskonaląc się jednocześnie w tym sam zawodzie.
Również liceum i technikum kończą się egzaminem maturalnym i otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Jeśli je otrzymasz, możesz kontynuować naukę na studiach. Bez matury będziesz mógł kontynuować naukę jedynie w szkole policealnej.
Przypominamy: po ukończeniu liceum zdobędziesz wykształcenie średnie ogólne. Dzięki technikum możesz zdobyć tytuł technika (po zdaniu odpowiednich egzaminów), a szkoła branżowa I stopnia umożliwi zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Jak dobrze wybrać szkołę średnią?
Liceum, technikum, czy szkoła branżowa? Co będzie najlepsze? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
Plany na przyszłość
Zastanów się, czy masz już sprecyzowane plany na przyszłość. Jeśli chcesz wykonywać konkretny zawód, dowiedz się, czy można się go nauczyć w technikum lub szkole branżowej. Jeśli tak, to właśnie taką szkołę wybierz. Jeśli przyszła praca wymaga skończenia specjalistycznych studiów (np. weterynarz, prawnik) - wybierz liceum ogólnokształcące i tam skup się na nauce przedmiotów, które będą najpotrzebniejsze w danym zawodzie.
Zainteresowania
Duże znaczenie przy wyborze szkoły mają zainteresowania. Szukaj szkoły, która może ci pomóc w ich rozwijaniu. Jeśli interesujesz się np. programowaniem, poszukaj odpowiedniego technikum. Pasje związane z mechaniką samochodową czy gotowaniem  świetnie można rozwijać w szkole branżowej.
Potrzeba czasu
Możliwe, że jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu. Wtedy najbezpieczniej jest wybrać liceum ogólnokształcące, gdzie możesz zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności oraz zastanowić się nad wyborem zawodu, a potem pójść na studia lub wybrać jakiś kurs zawodowy czy szkołę policealną.
Temperament i charakter
Przy wyborze szkoły, weź pod uwagę swój temperament i charakter. Jeśli wolisz być w ruchu i lubisz zmiany, zastanów się nad szkołą branżową lub technikum, gdzie będą różnorodne przedmioty i zajęcia praktyczne. Jeśli tak naprawdę nie lubisz się uczyć, nie wybieraj liceum. Lepiej nauczyć się jakiegoś konkretnego zawodu niż wkuwać ogólne przedmioty i żałować pójścia do liceum.
Samodzielna decyzja
Nie sugeruj się wyborem przyjaciół - to, że koleżanka wybrała jakąś szkołę, nie znaczy, że musisz zrobić to samo! To ma być tylko i wyłącznie twój wybór, a nie np. twoich rodziców. To nie oni ani nie koleżanka będą się za ciebie uczyć  w tej szkole.
Stan zdrowia
Pamiętaj, że na wybór szkoły ma wpływ także stan zdrowia. Do wielu szkół branżowych czy technicznych wymagany jest dobry stan zdrowia, np. specjalizacja wojskowa wymaga znakomitej sprawności fizycznej.
Aspiracje
No i jeszcze jedna rzecz: aspiracje. Marzysz o świetnej pracy i dobrych zarobkach? Nastaw się na solidną naukę, ale niekoniecznie na studiach! Studia nie są dla wszystkich, w dzisiejszych czasach dyplom szkoły wyższej nie gwarantuje dobrych zarobków. To zaangażowanie i ciężka praca pomogą osiągnąć sukces, nawet jeśli skończysz tylko szkołę średnią. Zdobywanie doświadczenia i odpowiednie kursy oraz solidne przykładanie się do samodoskonalenia to dobry sposób na sukces zawodowy.
Na podstawie tekstu Joanny Buharewicz
Informacje o rodzajach szkół średnich na postawie informacji ze strony https://liblink.pl/5Vykqrim6d

15.05.2020 r.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI W INTERNECIE
Rodzicu nie zgub dziecka w sieci.....  Zdalne nauczanie, okres kwarantanny, brak możliwości korzystania z dotychczasowego sposobu spędzania czasu niesie ze sobą ogromne wyzwanie. Nasze życie przeniosło się do sieci. Prze Internet robimy zakupy, słuchamy koncertów, uczymy się, porozumiewamy się ze światem zewnętrznym. Gdzie w tym wszystkim są NASZE RODZINY I DZIECI?.....
Zapraszam do poszerzenia wiedzy na ten temat  https://liblink.pl/CYEsFzGDgi

Zachęcam do zapoznania się z Poradnikiem - Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online. Kompendium wiedzy przygotowane zostało przez ekspertów z Polskiego Centrum Programu Safer Internet (NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę). Dotyczy ono zróżnicowanych aspektów bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie: https://liblink.pl/8f9bCE7caQ

Przesyłam również link do poradnika dla rodziców Bezpieczne media - poświęconego bezpieczeństwu dzieci i młodzieży korzystających z mediów elektronicznych, przygotowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundację Orange:
https://liblink.pl/Ps87A70Krn

13.05.2020 r.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga Waszą naukę i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że będziecie korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Na stronie Dziecko w sieci opublikowane zostały zasady bezpiecznego poruszania się w sieci.
Przeczytaj je i zawsze ich przestrzegaj! Pamiętaj!

1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
8. Szanuj innych użytkowników Internetu.
Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
11. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się
ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
17. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.
18. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.
Źródło: www.dzieckowsieci.pl

RAD DLA RODZICÓW
Dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci.
1.Odkrywaj Internet razem z dzieckiem.
Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą za-interesować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron (pomocny będzie edukacyjny serwis internetowy - www.sieciaki.pl). Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po Sieci, nie zrażajcie się - poproście, by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie.
2.Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.
Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią. Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić im krzywdę. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania.
3.Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.
Dorośli powinni zrozumieć, że dzięki Internetowi dzieci mogą nawiązywać przyjaźnie. Jednakże spotykanie się z nieznajomymi poznanymi w Sieci może okazać się bardzo niebezpieczne. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi wyłącznie po uzyska-nej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.
4.Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.
Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie swoich danych osobowych. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.
5.Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci.
Wiele dzieci używa Internetu w celu rozwinięcia swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy potrzebnej w szkole. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).
6.Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka.
Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.

7.Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.
Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewłaściwe czy nielegalne treści w Internecie. Nasze działania w tym względzie pomogą likwidować np. zjawisko pornografii dziecięcej szerzące się przy użyciu stron internetowych, chatów, e-maila itp. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie - Hotlineu (www.dyzurnet.pl). Hotline kooperuje również z operatorami telekomunikacyjnymi i serwisami internetowymi w celu doprowadzenia do usunięcia nielegalnych materiałów z Sieci.
8.Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ - Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.
Przypominaj dzieciom o zasadach dobrego wychowania. W każdej dziedzinie naszego życia, podobnie więc w Internecie obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp. (zasady Netykiety znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl) Twoje dzieci powinny je poznać (nie wolno czytać nie swoich e-maili, kopiować zastrzeżonych materiałów, itp.).
9.Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko.
Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z Sieci (wzory Umów Rodzic-Dziecko znajdziesz na stronie www.dzieckowsieci.pl) oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.
10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.
Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez Sieć bogactwa.
Źródło : Sieciaki .pl

08.05.2020 r.

Zostań w domu - pomysł na rozrywkę, relaks i rozwijanie zainteresowań

WIRTUALNE ZWIEDZANIE


Kamery na żywo z niemalże całego świata, w tym np. z Parku Narodowego Tsavo w Kenii, gdzie można w czasie rzeczywistym obserwować wiele dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku: https://liblink.pl/llXufO0mYw
Darmowy dostęp do muzeów, miejsc historycznych i kulturalnych, w ramach projektu Kultura dostępna: https://liblink.pl/MwcpbTUiHR
Luwr (w języku angielskim): https://liblink.pl/mQYyRUtFUn pRK9qLs9WcdCush7KMR_oEDm1XGK0matLNB5Hv5A#tabs
Muzeum Historii Naturalnej: https://liblink.pl/tu5598vncd fbclid=IwAR0Fi4njAhaK3KBIn-nf3Qc9hVxrepdfsZrutkroEho1T5wt83Ka3BBrWZg
Muzeum Watykanu (w języku angielskim): https://liblink.pl/RR8w0qNAaz gtQC_g-LSAb-rdQ1KoFl6Uj2Lu-RH_jhHTRP_y9Jr11E60btYM
The National Gallery: https://liblink.pl/QWu0z4EYL8
fbclid=IwAR0BkuiOfVSu3WRBcAFS8OmydYlmVSqiUyY6eAgBBgQS-ojH5r4PZSJ0hGwl

Inne zagraniczne muzea, które można zwiedzać z kanapy (nie posiadają wersji w języku polskim):
https://liblink.pl/DKQZtEnkGc zwiedzanie.-10-muzeow-ktore-warto-zwiedzic- online

 

Wirtualne muzeum II Wojny Światowej: https://liblink.pl/QRX2rCbaa2 Muzeum Powstania Warszawskiego: https://liblink.pl/fRuAFNjm22 muzeum,4828.html

TEATRY ONLINE

Teatr Telewizji Polskiej: https://liblink.pl/K11ec2thd2
Teatr Wielki: https://liblink.pl/qhi2UQi1C3
iTeatr, skierowany do dzieci: https://liblink.pl/aA4lshNxsE
Ninateka, platforma udostępniająca występy teatralne: https://liblink.pl/toHh9S9YfS


DARMOWE EBOOKI I AUDIOBOOKI

Wolne Lektury: https://liblink.pl/z5LWcKWfQ6
Empik Go (14-dniowy darmowy okres próbny): https://liblink.pl/KVPMAr5Zit Woblink: https://liblink.pl/l4EPNzdlcL
Virtualo: https://liblink.pl/L3HmmGnVjg Ebookpoint: https://liblink.pl/DpyaoS8YRZ

RELAKSACJA ONLINE

Trening Jacobsona, prowadzony przez M. Mostowską, pomagający radzić sobie z trudnymi emocjami:
https://liblink.pl/IcqzCjcwGY

Trening autogenny Schulza, dla osób doświadczających stresu: https://liblink.pl/eUPZeQfEx6 -bQD3zBwt=101s

ROZWÓJ I EDUKACJA

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, gdzie można znaleźć wykłady dotyczące psychologii, radzenia sobie z emocjami i problemami wychowawczymi, a także funkcjonowania w sytuacji pandemii: hhttps://liblink.pl/l6R5wdan8K Webinaria Uniwersytetu SWPS dla dorosłych i młodzieży: https://liblink.pl/nnrqJvgqek psyche
Platforma Prawdziwy Skarb, kształtująca pozytywne relacje rodzinne: https://liblink.pl/X2380maPzC
Bikko, nauczyciel matematyki dla dzieci (darmowy miesiąc próbny): https://liblink.pl/PPz2rqOzEF
Portal z kursami, treningami i  grami dla dzieci i dorosłych rozwijającymi funkcje poznawcze Brain Max: https://liblink.pl/dCMFuAa7jN

 

06.05.2020 r.

Jak to zrobić
Drodzy Rodzice to trudny dla Was czas. To trudna sytuacja emocjonalna dla dorosłych.... i dzieci. Dlatego polecam zajrzeć do poradnika specjalnie przygotowanego przez Fundację Dajmy Dzieciom Siłę. Znajdziecie go https://liblink.pl/Xh16d15Xqu

 

29.04.2020 r.

Fake news czyli jak weryfikować prawdę w Sieci

Drodzy uczniowie. Wiem, że ze względu na obecną trudną sytuację, pracujecie obecnie z komputerami, telefonami . Mam nadzieję, że nie staliście się ofiarami internetowego hejtu. Jeżeli jednak spotkała Was jakaś nieprzyjemna sytuacja w sieci, bardzo proszę o kontakt.

Fake news - z ang. fałszywe informacje. Jest to celowe wprowadzanie w błąd mające na celu dezinformację lub wywołanie sensacji.
Jak odróżnić fejka od prawdy?
- Sprawdź autora
Kim jest osoba podpisująca się pod podejrzanym tekstem?
W przypadku tekstów naukowych, zwłaszcza medycznych, sprawdź jakie wykształcenie ma autor,
jakie stopnie naukowe i doświadczenie w swojej dziedzinie, jakie publikacje na koncie, gdzie pracuje.
Sprawdź również skład redakcyjny serwisu, na którym został opublikowany tekst.
- Zweryfikuj źródła
Tekst posiada zaskakujące dla ciebie tezy czy informacje? Spróbuj je odnaleźć i potwierdzić w innych
rzetelnych serwisach z ugruntowaną opinią.
- Sprawdź pochodzenie zdjęć
Wiele fejków zawiera zdjęcia pochodzące z innego źródła, ale idealnie pasujące do treści sensacyjnego tekstu.
Spróbuj odnaleźć w przeglądarce, czy dane zdjęcie nie zostało po prostu skądś skopiowane.
- Sprawdź czy chwytliwy tytuł to nie tzw. clickbait
Treść tekstu nie zgadza się z tytułem lub tytuł wprowadza w błąd?
Niestety jest to dosyć częsta praktyka w przypadku serwisów nastawionych na sensację.
- Sprawdź datę publikacji artykułu
Zdarza się, że serwisy odgrzewają kotleta publikując starszy tekst ponownie.
- Sprawdź do kogo należy strona lub serwis
Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku tematyki politycznej.
Pamiętaj:
- nie rozsyłaj przez komunikatory memów ani tekstów z ogólnikami typu Amerykańscy naukowcy odkryli...
- w przypadku wątpliwości, zawsze proś autora o *źródło* przytaczanych informacji
- unikaj serwisów mających złą renomę i opinię plotkarskich
Filmiki poglądowe:
https://liblink.pl/dIQoz7irJn  
https://liblink.pl/WBBf8eTKpU
Zachęcam do zapoznania się z prezentacją Przytul hejtera(Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę https://liblink.pl/fs0pI3AvpX ),

 

24.04.2020 r.

Porady na stres

Drodzy uczniowie!
Z pewnością czujecie się zdezorientowani i pełni obaw w obecnej sytuacji kryzysowej. Pamiętajcie,
że nie jesteście z tym sami  ZAWSZE możecie liczyć na wsparcie swoich bliskich i nasze-nauczycieli i pedagoga szkolnych. Poniżej przesyłamy Wam garść informacji, o czym szczególnie powinniście pamiętać w tym okresie:
1. Dokładnie myjcie ręce.
2. Wysypiajcie się.
3. Zadbajcie o zdrowe odżywianie.
4. Rozwijajcie swoje pasje.
5. Spędźcie czas z rodziną.
6. Powtarzajcie wcześniejsze tematy lekcyjne.
7. Rozmawiajcie z bliskimi o swoich emocjach.
8. Dbajcie o swoje zwierzęta (nie przenoszą koronawirusa!).
9. Pomóżcie rodzicom w obowiązkach domowych.
10. Nadróbcie zaległości filmowe i książkowe.
11. Czytajcie informacje z pewnych źródeł.
12. Unikajcie stresu i zachowajcie spokój.
Zachęcamy do obserwacji swojego nastroju i pisania krótkich, notatek na temat aktualnie przeżywanych uczuć (w formie pamiętnika). Jeżeli czujecie , chaos i zbyt silne emocje , nie radzicie sobie z problemami  w Waszych głowach zachęcamy do kontaktu i pomocy z naszej strony -poprzez dziennik elektroniczny bądź telefon.
Zachęcam Was do sięgania po konstruktywne sposoby przezwyciężania napięcia i stresu. Oto nasze propozycje:     
- By poczuć się świetnie,
- Głębokie oddychanie krok po kroku,
- Dziewiętnaście sposobów na stres,
- wyciszanie przy muzyce: https://liblink.pl/ZLroFFdOuV (muzyka do pracy, nauki, koncentracji), https://liblink.pl/b3VaRqrTgK (muzyka relaksacyjna, muzyka antystresowa).

Z serdecznymi pozdrowieniami

22.04.2020 r.

Kiedy czujesz narastające napięcie w mięśniach możesz przeciwdziałać mu już na początku. Nie warto
czekać, aż sparaliżuje ono Twoje funkcjonowanie!
Proponuję Ci ćwiczenia, które w szybki sposób rozluźnią Twoje napięte mięśnie. Oto kilka z nich.

A)   Odprężające rozciąganie całego ciała - KOT
1. Stań lub usiądź wygodnie. Wyobraź sobie, że jesteś kotem stopniowo wybudzającym się ze snu. Poprzez   wyciąganie   całego   ciała   od   czubka   głowy,   aż   do   koniuszków   palców,   powoli, stopniowo i metodycznie rozciągaj każdy mięsień, każde ścięgno ciała tak, żebyś poczuł się dłuższy.
2. Rozciąganiu może towarzyszyć ziewanie i głębokie westchnienie.

3.  Szczególnie  przyjemne  jest  rozciąganie  się,  zaraz  po  przebudzeniu.  Jednak  jeśli  w  ciągu  dnia poczujesz napięcie, przeciągaj się również.


B)   Strząsanie napięcia
Jeśli czujesz napięcie w ciele, możesz spróbować zrzucić z barków ciężar.

1. Stań prosto. Ręce opuść wzdłuż tułowia.

2. Zaciśnij pięści, podnieś barki i ramiona do góry, jednocześnie wciągając nosem powietrze.

3. Zatrzymaj powietrze na krótką chwile, po czym strząśnij ramiona w dół, jednocześnie rozluźniając pięści i wydychając głośno powietrze ustami. Ten ruch ma byd energiczny- zrzucasz z siebie napięcie.
4. Powtórz czynność trzy razy.
5. Uważaj, żeby nie zakręciło Ci się w głowie. Jeśli poczujesz się gorzej, przerwij ćwiczenia i usiądź.

C)   Rozluźnianie szyi i karku - PĘDZEL

Ćwiczenie to pozwoli Ci odprężyć szyję i kark.

1. Stan tak, abyś miał wokół siebie dużo miejsca. Oczyma wyobraźni zobacz, jak Twój nos zamienia się

w pędzelek.

2. Na wyimaginowanym płótnie zacznij nim malować symbol nieskończoności. Spróbuj jeszcze raz, tym razem kręcąc głową w druga stronę.
3. Po tym ruchu napisz swoje imię końcem nosa, patrząc w lewo, nazwisko - patrząc w prawo.
4. Napisz lub narysuj, cokolwiek chcesz. Pamiętaj, rób wszystko bardzo powoli


D)   Rozluźnienie i rozgrzewanie barków sprzyjające lepszemu oddychaniu

1. Usiądź lub stań prosto, z głową wyprostowaną (ale pamiętaj, by nie odchylać głowy do tyłu). Rozluźnij szczeki, ramiona i ręce. Oddychaj rytmicznie przez nos.
2. Podnieś kilkakrotnie ramiona, jakby chcąc dotknąć nimi uszu.
3. Rozluźnij barki.
4. Powtórz punkty 2-3 kilkakrotnie.
5. Odpocznij przez chwilę.
6. Wykonaj ramionami kilka ruchów okrężnych, najpierw do przodu, później do tyłu.
7. Odpocznij przez chwilę. Oddychaj rytmicznie.

E) Oddychanie przeponowe
1. Połóż się płasko na plecach z poduszka pod głowa. Nie łącz nóg, rozsuń je lekko. Możesz zamknąć oczy. Rozluźnij mięśnie twarzy, szczęki. Rozluźnij mięśnie brzucha. Oddychaj spokojnie i rytmicznie.
2. Jedna rękę połóż na brzuch, tuż poniżej mostka. Drugą rękę połóż na klatce piersiowej.

3. Powoli i spokojnie wciągnij nosem powietrze, tak głęboko jak to możliwe, ale bez wysiłku. Ręka, którą trzymasz na brzuchu, podczas wdechu powinna unieś się do góry. Ręka, która leży na klatce piersiowej, nie powinna się poruszyć.
4. Powoli i spokojnie wypuść całe powietrze przez lekko uchylone usta. Powietrze wypuść lekko bez napinania się. Ręka, którą trzymasz na brzuchu, powinna opaść.
5. Powtarzaj wdechy i wydechy. Rozluźnij ramiona i ręce, i rytmicznie oddychaj.


F) Swobodne oddychanie
1. Usiądź swobodnie na fotelu. Połóż ręce luźno na kolanach. Zamknij oczy i rozluźnij mięśnie twarzy i szyi. Oddychaj swobodnie i rytmicznie.
2. Całą swoja uwagę skieruj na oddech, podążaj za nim.

3. Skup się na tym jak powietrze wchodzi przez Twoje nozdrza do nosa, płuc i wypełnia Twoje całe ciało.  Zaobserwuj  jak  następnie  wydychasz  to  powietrze,  jak  opuszcza  Twoje  ciało.  Z  każdym oddechem spokój coraz bardziej ogarnia Twoje ciało, a Ty regenerujesz się przez kilka minut.

15.04.2020 r.

HIGIENA PRACY UCZNIA


W procesie nauczania - uczenia się, niezwykle ważnym zagadnieniem jest higiena pracy ucznia w domu. Organizacja nauki domowej to czynniki, które w istotny sposób wpływają na postępy w uczeniu się.
Możliwości percepcyjne uczniów najmłodszych różnią się znacznie od możliwości uczniów starszych. Ustalono, że dzieci pierwszych klas szkoły podstawowej w wieku 7 - 10 lat mogą skupić uwagę przez około 20 minut. W wieku 15 lat czas ten przedłuża się do 30 minut. Przemęczenie powstaje po wysiłku długotrwałym, nawet niezbyt intensywnym, ale nie przerywanym chwilami odpoczynku. Pierwszymi objawami zmęczenia uczniów są: rozproszenie uwagi, nadmierna pobudliwość, drażliwość i żywość, pobudzenie ruchowe, które mogą następnie przejść w objawy apatii, senności oraz brak zdolności skupiania uwagi.
Aby zapobiec występowaniu tych objawów, należy stosować przerwy w nauce i odpowiednio je wykorzystywać poprzez relaks i czynny wypoczynek, najlepiej w świeżo przewietrzonym pomieszczeniu.
Niezmiernie ważnym elementem higienicznym jest racjonalny tryb życia ucznia, który regulowany prawidłowym rozkładem organizacyjny dnia wdraża do systematyczności oraz nawyków higienicznych. W rozkładzie dnia powinno przestrzegać się przede wszystkim prawidłowej proporcji między trzema elementami: snem, zajęciami ruchowymi oraz nauką w domu. Oczywiście rozkład dnia ucznia w dużym stopniu jest wyznaczony przez obowiązki szkolne.
Sen powinien odbywać się tylko w nocy od godziny 20 -tej dla dzieci młodszych i od 20.30, 21.00 dla dzieci starszych i trwać:
12 godzin - dzieci 5 -8 lat,
11 godzin - dzieci 11 lat,
10 godzin - dzieci 11-15 lat,
8 - 9 godzin dzieci powyżej 15 lat.
Drzemki kilkudziesięciominutowe po nauce mogą być higienicznie uzasadnione, jednak sen kilkugodzinny w ciągu dnia jest niewskazany, narusza bowiem rytm biologiczny aktywności dziecka.
Zajęcia ruchowe to nie tylko sport, ale także majsterkowanie, pomoc w zajęciach domowych. W bilansie dnia nie mogą one zajmować mniej niż 3,5 godziny dla dzieci młodszych i 2,5 godziny dla młodzieży. Zajęcia ruchowe nie powinny być zaplanowane tylko spontaniczne, by nie stały się kolejnym nieprzyjemnym obowiązkiem dla dziecka. Czynny wypoczynek to też czas wolny przeznaczony na uprawianie hobby.
Nauka w domu powinna być racjonalnie zorganizowana. Wymaga to od ucznia nie tylko dobrej znajomości zadań, jakie ma do wykonania, ale też orientacji, jaką wybrać taktykę, jak ukierunkować przebieg swojej nauki w domu.
Pomóc w opanowaniu skutecznych metod uczenia się mogą rodzice, środki masowego przekazu, a przede wszystkim nauczyciele.
Wskazane jest następujące rozłożenie pracy domowej:
- odrabianie na przemian zadań trudnych i łatwych, co zapobiegnie szybkiemu zmęczeniu,
- przeplatanie zadań pisemnych ustnymi oraz przestrzeganie następującej zasady: do odrabiania zadań z następnego przedmiotu przechodzić dopiero po dokładnym opracowaniu materiału z przedmiotu przygotowanego poprzednio.
Regulamin odrabiania pracy domowej:
1. Odrabiaj zadane prace zawsze w tym samym czasie.
2. Odrabiaj lekcje w tym dniu, w którym zostały zadane.
3. Rozłóż równomiernie pracę na poszczególne dni tygodnia.
4. W każdym dniu wykonaj najpierw zadania bieżące, po ich ukończeniu przystępuj do odrabiania zadań okresowych (powtórki, lektura, referaty, sprawozdania).
5. Przed pracą przewietrz pokój, przygotuj biurko, przejrzyj rozkład lekcji, przygotuj potrzebne podręczniki, zeszyty i przybory do pisania.
6. Po zapoznaniu się z całością pracy, ułóż jej plan (ustal kolejność wykonania zadań, zaplanuj krótkie przerwy między poszczególnymi zadaniami).
7. Pracuj równomiernie, starannie, bez pośpiechu.

Uczeń, który będzie posiadał taki regulamin nauki, przyswoi sobie jego zasady i będzie stosować się do nich, na pewno straci mniej czasu na czynności przygotowawcze, jego praca będzie bardziej efektywna, a tym samym łatwiej i pewniej osiągnie on powodzenie szkolne.

Literatura:
1. Kosicki B. Wybrane zagadnienia i ćwiczenia z higieny
2. Zborowski J. Nauka domowa uczniów szkoły podstawowej . Proces nauki domowej ucznia

06.04.2020 r.

Uczniowie klasy VIII.

Na stronie https://liblink.pl/MUrxhnT6Ry codzienne są publikowane zestawy zadań, które można wykorzystać jako element powtórki przed egzaminem ósmoklasisty. Zadania publikowane są codziennie o godzinie 9.00, natomiast rozwiązania do nich o godzinie 15.00. Proszę ósmoklasistów o korzystanie z tej formy powtórki.

03.04.2020 r.

Zdrowie psychiczne w czasach szkoły online.


To nietypowa sytuacja dla Państwa i dzieci. Zachowanie spokoju będzie miało duży wpływ na odporność zarówno psychiczną jak i fizyczną. Oczywiście, różnimy się między sobą i różnią się też nasze dzieci...
Są takie (i mam nadzieję, że jest ich większość), które w obecnej sytuacji czują pewne podekscytowanie, ciekawość, a nawet radość (no w końcu nie trzeba chodzić do szkoły i tyle nowych ciekawych rzeczy dzieje się wokół). Są jednak i takie, które z dużym niepokojem i lękiem stale sprawdzają portale informacyjne, dopytują dorosłych, poszukują informacji o zagrożeniu. Jeszcze inne, mówią: dość! - już nie mogą oglądać, słuchać, czytać i rozmawiać na temat zagrożenia koronawirusem. Wszystkie, nawet te szczęśliwe, z różnym natężeniem i częstotliwością odczuwają nieprzyjemne uczucia. Boją się..... Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji, wymaga zaopiekowania przez nas dorosłych!

Oto kilka ogólnych wskazówek profilaktyki zdrowia psychicznego

1. OBSERWUJMY - siebie i nasze dzieci.
Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego jak emocjonalnie radzimy sobie z otaczającą rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko? Jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? Czy sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciążą? A jak my się zachowujemy? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Czy może unikam tematu i nie chcemy o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na syna czy córkę?

2. BĄDŹMY GOTOWI DO ROZMOWY - przygotujmy sobie zestaw 3-4 rzetelnych faktów, którymi możemy się z naszym dzieckiem podzielić. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie - dzieci lubią upewniać się, że nie ściemniamy i wiemy, co mówimy.
Bądźmy gotowi na konfrontację z fakenewsami (Tato, a Marcin powiedział...). Nie warto jednak przekazywać dzieciom niesprawdzonych treści, niezliczonych supertajnych informacji, czy dramatycznych nowin.  Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi. Jeśli sami jesteśmy kłębkiem nerwów i mimo szczerych chęci nie udaje się nam zachować spokoju, zastanówmy się, kto z naszego otoczenia mógłby taką rozmowę przeprowadzić? Może wujek ratownik, pielęgniarz, ciocia lekarka czy nauczycielka biologii? Ustalmy z nimi wcześniej, czego potrzebujemy i jak chcielibyśmy, aby taka rozmowa wyglądała. Fajnie jeśli jest to bliska dla naszego dziecka osoba, do której ma zaufanie, którą lubi. Naprawdę psycholog jest ostatnią osobą w tej kolejce! Wizyta u specjalisty może tylko nasilić różne lęki!


3. MÓWMY SZCZERZE NIE WIEM - ile to będzie trwało?, czy wszyscy zachorujemy?
Kto pierwszy umrze z naszej rodziny? Takie pytania mogą szokować, złościć. Po pierwsze, zachęcam do tego by cieszyć się, że dzieci traktują nas jako ważne źródło informacji, mają do nas zaufanie. Czasem możemy ostudzić różne niepokoje, jednak na niektóre pytania nie znamy przecież odpowiedzi (nikt z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja). I o tej swojej niewiedzy warto szczerze mówić. Choć część rodziców/nauczycieli/opiekunów się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie!

4. ROZMAWIAJMY JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM - to bardzo ważna wiedza! Opowiedzmy dzieciom, co my robimy, żeby trudne myśli nie zapanowały niepodzielnie w naszej głowie (czytanie książek, oglądanie komedii, gry). Pytajmy, co im pomaga? - dzieci są w tym bardzo kreatywne i mogą nas zaskoczyć super pomysłami z których i my możemy korzystać. Sprawdzimy też, czego potrzebują w tej sytuacji. Zastanówmy się, co możemy wspólnie robić, aby zachować dobry nastrój. Umówmy się na jakiś kod -sygnał, kiedy ktoś z członków rodziny poczuje, że ten smutek go dopada. Ustalmy, kiedy potrzebujemy samotności, a kiedy towarzystwa innych ludzi. Szczerze rozmawiajmy o tym, że i my dorośli przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby, aby z nimi sobie radzić! W tych rozmowach ważne jest zachęcanie do tropienia lęków niewypowiedzianych - czasem to co dzieci mają w głowie jest dużo straszniejsze od rzeczywistości! Kiedy taki lęk ujrzy światło dzienne, traci na swojej mocy no i można się nim zaopiekować (to trochę jak z koszmarami sennymi). Jeśli to jest możliwe, dajmy dziecku czas na płacz, złość i inne trudne emocje.

5. WSKAZUJMY NA CZASOWOŚĆ PEWNYCH OGRANICZEŃ CZY ROZWIĄZAŃ
- szczególnie dla nastolatków, obecna sytuacja może być bardzo trudna. Mogą mieć poczucie zamachu na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności. Rozmawiajmy z nimi o tym. Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.

6. BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI - ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinna, klasową sąsiedzką....Nasze zachowania przecież przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi. Rozmawiajmy o tym z naszymi dziećmi!

7. NIE OSZUKUJMY - starajmy się być spokojni - nie panikujmy. Jednak kiedy rozmawiamy o rzeczach trudnych, ulegamy emocjom a przyłapuje nas na tym młody człowiek i zadaje pytanie, co się stało? To nie odpowiadajmy NIC! Takie ucinanie rozmowy, tworzenie tajemnic, jest pożywką do karmienia lęków. Ochłońmy i nawet jeśli nie od razu, wyjaśnimy dziecku, (czasem wystarczy ogólnie: np. ...ta stała obecność informacji o wirusie mnie złości, martwi czy niepokoi)  co się stało, czego było świadkiem.

8. ZADBAJMY O POTRZEBY DZIECI - tak jak my potrzebujemy porozmawiać z bliskimi, koleżanką czy kolegą, nasze dzieci również tego kontaktu potrzebują! Zadbajmy o to! Rówieśnicy są strasznie ważni! Pamiętajmy o nowych technologiach - to dobry moment, żeby z nich również korzystać.

9. UCZMY SIĘ RAZEM ZDROWYCH NAWYKÓW i bądźmy wzorem do naśladowania.
Pokażmy i przećwiczmy, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy o tym co trudne, o potknięciach i zagrożeniach i co z nimi robić.

10. ZADBAJMY O INNYCH - a może w tej trudnej sytuacji spróbujemy zająć się czymś użytecznym? Może razem z dzieckiem wesprzemy słabszych, którzy potrzebują naszej pomocy  (wejdźcie na fan page POMAGAMY SOBIE)

UNIKAJMY:                                                                      
Słuchania własnych lęków! To nie są najlepsi doradcy! Pewnie nie da się tego zupełnie uniknąć, ale przynajmniej ważnych decyzji nie podejmujmy pod wpływem silnych emocji. One na ogół utrudniają nam dostęp do racjonalnego działania. We mgle emocjonalnej trudno bezpiecznie wylądować. Utożsamiania własnych emocji z emocjami syna czy córki. Dzieci są odrębnymi istotami! Mogą się wprawdzie zachowywać dokładnie jak my, ale powód tego zachowania czy emocja, która za tym stoi, może być już zupełnie inna ! (Np. płakać można nie tylko ze smutku, ale i z radości, wzruszenia czy alergii w końcu - a to cały czas ten sam płacz). Bądźmy więc wrażliwi na ich odrębność i nie zakładajmy z góry tej emocjonalnej syntonii . Zmuszania dziecka do opowiadania o tym co czuje w tej trudnej sytuacji. To wprawdzie dla nas ważna wiedza, ale nie zawsze i nie dla każdego dostępna. Jeśli dziecko stawia opór - nie zmuszamy! Przypominamy, że jesteśmy, że jesteśmy na tę rozmowę gotowi, ale czekamy na jego sygnał. Możemy też dopytać, czy jest coś, co ułatwiłoby taką rozmowę. Mówienia: Wszystko będzie OK. jeśli sami w to nie wierzymy! Sugerowania, co dziecko powinno czuć w podobnej sytuacji. Składania obietnic, których nie można dotrzymać.

KIEDY NIEPOKOIĆ SIĘ O DZIECKO?
Kiedy nasze dziecko:
-  często przeżywa uczucie lęku,
-  boi się rzeczy, które do tej pory nie budziły niepokoju,
- skarży się na ból głowy i dolegliwości ze strony żołądka, czasem przechodzące w  rozwolnienie, wymioty, zawroty głowy i omdlenia, kołatania serca, nadmiernego pocenie lub inne objawy somatyczne,
- jest apatyczne, osowiałe, nie może zasnąć,
- ze snu budzą go koszmary,
- zgrzyta zębami, co może świadczyć o silnym napięciu mięśniowym w okolicach żuchwy,
- łatwo przechodzi w skrajne emocje - od śmiechu do płaczu,
- łatwo się męczy, nie ma apetytu lub ma wzmożony apetyt
- jak nigdy wcześniej, a wymienione objawy nie zaczynają się zmniejszać, a wręcz nabierają na sile i wyraźnie utrudniają dziecku codzienne życie - Twoje dziecko i Ty potrzebujecie profesjonalnej pomocy psychologicznej.
I na zakończenie, ku pokrzepieniu serc! Nawet najtrudniejsza sytuacja, może dodać nam i naszym dzieciom skrzydeł. Dzieje się tak wtedy, kiedy będąc w trudnej sytuacji doświadczamy (MY I ONE) wsparcia od innych, kiedy mimo trudnych doświadczeń mamy wpływ na różne obszary własnego życia, nawet z pozoru błahe (to nadal ja decyduję, co zjem na śniadanie) i w końcu mam poczucie, że mimo trudności radze sobie z życiem! Silniejsi będziemy też wtedy, kiedy dbamy o innych!

30.03.2020 r.

Linki do ciekawych materiałów m.in. na temat obecnego stanu dla dzieci, młodzieży i rodziców. Zachęcam uczniów, zwłaszcza klas starszych do stosowania kilkuminutowych ćwiczeń relaksacyjnych, które pozytywnie nastroją Wasze głowy i dadzą odprężenie podczas przerw w nauce, która trwa obecnie w domach Skorzystać mogą również rodzice i nauczyciele rzecz jasna! Ponadto myślę, że warto poświęcić uwagę trosce o swoje zdrowie i poznać zasady zdrowego odżywiania
1.Filmik dla młodszych dzieci wyjaśniający w przystępny sposób sytuację pandemii.
https://liblink.pl/r5oXXhV0Cr
2.Film dla rodziców, jak sobie radzić z faktem epidemii i stresem jej towarzyszącym.
https://liblink.pl/iYHAOq2VH2
3.Trening relaksacyjny Jacobsona, polecam!
https://liblink.pl/66dJek7dWY
4.Trening relaksacyjny Bezpieczne miejsce.
https://liblink.pl/E1Qg3KVFlN
5.Dbajmy o swoje zdrowie!
https://liblink.pl/crSmO4m7yq
6.Zdrowe odżywianie dla najmłodszych
https://liblink.pl/ZWC4ftksvC

23.03.2020 r.

Drodzy Rodzice, zamieszczam ciekawe rozmowy o tym, jakie znaczenie ma budowanie relacji z dziećmi i w jaki sposób pokonywać trudności, które w procesie wychowania występują. Warto posłuchać:)

https://liblink.pl/DoqnOrTTEJ
https://liblink.pl/D0ubrLd5XK

19.03.2020 r.

Drodzy Rodzice uczniów klas młodszych oraz przedszkolaków!
Polecam przed snem, na wyciszenie Bajki-szeptanki.
https://liblink.pl/58kvpAD1x0
Tu przykładowa bajeczka, ale jest ich kilka...
Świetnym pomysłem jest oczywiście czytanie bajek i książek dzieciom, ale taka forma może być dobrą alternatywą;) Pozdrawiam serdecznie!

17.03.2020 r.

JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU, MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ, A TAKŻE JAK ZADBAĆ O ICH BEZPIECZEŃSTWO W SIECI.


W obecnym czasie, gdy dziecko nie ma możliwości uczestniczyć w normalnych lekcjach, wychodzić, spotykać się z kolegami i koleżankami, uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych, bardzo ważne jest, by w tej nowej sytuacji odnaleźć i określić pewien rytm i porządek, w którym dziecko poczuje się bezpieczne i spokojne. To właśnie stan emocjonalny w dużej mierze będzie sprzyjał lub nie chęciom do nauki i efektywnego rozwijania się podczas zdalnej nauki w domu. Jako rodzice musimy pamiętać, że naszym zadaniem jest stworzenie dobrych warunków dla naszych dzieci oraz dbanie o ich bezpieczeństwo przed monitorem.  Warto więc stosować się do kilku prostych zasad porządkujących stan obecny.
1.Zadbaj o określenie czasu poświęconego na naukę (czas ten w sumie, w ciągu każdego dnia może być orientacyjnie zbliżony do ilości godzin lekcyjnych w danej klasie, lecz to raczej górna granica...)
2.Pamiętajmy o przerwach! Nie powinny być one zbyt częste, ale w tym przypadku powinniśmy być elastyczni. Ważne, by dziecko robiło przerwę pomiędzy nauką np. z j. polskiego a matematyką.
3.W  połowie lekcji dziecko powinno się poruszać. To dobra pora na lekcję wychowania fizycznego. W tej chwili mamy mnóstwo propozycji w sieci, jeśli chodzi o gimnastykę. Oczywiście tu najważniejsze będą wskazówki wfistów, ale jeśli jesteśmy z dziećmi w domu, możemy razem pobawić się np. przy Zumbie.
4.Bardzo ważne jest stałe, dobrze oświetlone, uporządkowane miejsce do nauki. Dziecko oczywiście samo powinno zadbać o porządek ( a my mamy to pod kontrolą). Cisza i brak rozpraszających bodźców to bardzo ważne elementy sprzyjające pracy w domu.
5.Dziecko teraz więcej czasu siłą rzeczy spędza przed monitorem. Nadzorujmy to w miarę możliwości  i uważajmy na jego bezpieczeństwo w sieci. Blokujmy szkodliwe strony, zwróćmy uwagę, co robi nasze dziecko w internecie, który może być zarówno źródłem wiedzy, jak i szkodliwych treści i działań.
6.Motywujmy dziecko, podkreślając fakt, iż szkoła się nie skończyła, że wszystkie jego wysiłki będą docenione i są ważne dla jego rozwoju.
7.Pamiętajmy o nagrodach. Jeżeli dziecko sumiennie pracuje i stara się, nagradzajmy to,

Bajkę o Złym Królu Wirusie i dobrej kwarantannie

Pani Dorota Bródka napisała i pozwoliła mi  udostępnić Bajkę o Złym Królu Wirusie i dobrej kwarantannie. Zapraszam do lektury.
https://liblink.pl/yWcEJfL6C6

JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO NAUKI
1. Ucz się razem z dzieckiem
Dziecko pozostawione samemu sobie napotka podczas nauki na problemy i trudności, które skutecznie je zniechęcą. Wspólne odrabianie zadanej  pracy  będzie przyjemniejsze i efektywniejsze, gdy nasza pociecha poczuje wsparcie najbliższych, dlatego odrabiaj z dzieckiem lekcje.
2. Zamień naukę w zabawę, by zachęcić dziecko do nauki
Dziecko uwielbia się bawić. Nauka pozbawiona cech zabawy, szybko może stać się przykrym obowiązkiem. Łatwo zamienić ją w przyjemność. Niech odrabianie lekcji będzie wyzwaniem.
3. Korzystaj z nowoczesnych pomocy naukowych
Tablety, gry edukacyjne, pomoce naukowe - to wszystko może  uatrakcyjnić naukę. W sklepach z aplikacjami na smartfony i tablety znajdziecie tysiące programów, które pomogą dziecku w nauce. Matematyka staje się o wiele prostsza, gdy skorzystamy z którejś z niezliczonych aplikacji na urządzeniu mobilnym czy komputerze.
4. Nie nagradzaj i nie karz, jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki
Gdy obiecasz dziecku komputer, tablet czy rower za dobre wyniki w nauce, stanie się on celem samym w sobie. Gdy ukarzesz je za jedynkę z matematyki czy języka polskiego, nauka będzie kojarzyć się z traumatycznym przeżyciem.
5. Zachowaj zdrowy rozsądek i ucz dziecko odpowiedzialności
Nauka nie może być wyłącznie przyjemnością. Zdobywanie wiedzy nie może opierać się wyłącznie na gadżetach, zabawach, multimediach czy wspólnych odkryciach. Dziecko musi wiedzieć, że nauka to jego obowiązek. Mama i tata pracują, dziecko się uczy - każdy członek rodziny wnosi do niej własną pracę.
Źródło Mjakmama
 

Klasy IV - VIII
Jak się uczyć w domu?- wskazówki dla uczniów
Wymyśl i zapisz  sobie plan dnia:
-ustal godzinę o której wstajesz
-zaznacz czas podczas którego zajmujesz się lekcjami
-oddziel czas, który przeznaczasz na rozrywkę (filmy, gry itd.)
Rozplanuj sobie zadania, które otrzymałeś od nauczycieli:
-zacznij od tych, które mają podane termin do kiedy muszą być zrobione
-dokładnie przemyśl ile czasu potrzebujesz na zadania (lepiej założyć, że potrzebujesz więcej czasu, niż za mało)
-jeśli masz czas na wykonanie zadania np. do czwartku, zaplanuj, że zrobisz je do wtorku czy środy - nie zostawiaj na ostatni moment, po co się stresować :)
-nie planuj zbyt wielu zadań, lepiej odnosić małe sukcesy realizując dzienny plan, niż nie zrealizować założeń czy zarwać nockę
Zrób sobie planner - nie licz na to, że wszystkie terminy zmieścisz w głowie :) Możesz do tego wykorzystać dużą kartkę papieru, tablicę korkową lub aplikacje (np. google kalendarz).
Zaplanuj gdzie będziesz się uczył! Wybierz sobie miejsce, np. biurko, stół itd. Ważne, abyś w tym miejscu mógł skupić się na lekcjach. Jeśli możesz to nie wybieraj miejsca, w którym ktoś w tym samym czasie ogląda telewizję. Wybierając miejsce pamiętaj też o swoim zdrowiu, na kanapie może być wygodnie przez pół godziny, potem Twój kręgosłup już nie będzie zadowolony.
Nie odrywaj się od pracy. Jeśli zaplanowałeś sobie czas na wykonywanie zadań staraj się go wykorzystać w całości. Przed nauką przygotuj sobie coś do picia czy do jedzenia. Wyłącz lub wycisz telefon, tak aby nie rozpraszały Cię kolejne wiadomości od kolegów. Jeśli musisz się do kogoś odezwać, bo nie jesteś pewny jak wykonać zadania, zostaw to sobie na koniec i dopiero wtedy weź telefon.
Trudno Ci się skupić? Nie umiesz pracować kilka godzin w domu bez odrywania się od pracy? Wypróbuj aplikacje, które mogą Ci pomóc. W takim przypadku telefon miej przy sobie, ale wycisz powiadomienia z facebooka czy z konwersacji.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Różańsku
    Różańsko 87
    74-311 Różańsko
  • (95) 760-18-15
    lub 695 444 890

Galeria zdjęć