FERIE ZIMOWE 2018 czas zacząć
Ferie zimowe w 2018 roku w województwie zachodniopomorskim zaczynają się 15 a kończą 28 stycznia. W czasie ferii dzieci oddają się beztroskim zabawom na śniegu, niestety nie zawsze kończą się one dla nas szczęśliwie. Złamania kończyn, urazy głowy a nawet sytuacje tragiczne mogą zdarzyć się na każdym kroku. Dlatego też mam dla was kilka dobrych rad, które pozwolą Wam bezpiecznie spędzić ferie zimowe.
Ubiór
Bawiąc się na zewnątrz dostosuj swój ubiór do panujących warunków pogodowych tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. W okresie zimowym podczas długich zabaw i spacerów należy zaopatrzyć się w ciepły napój (najlepiej przechowywany w termosie).
Zjazd na sankach/nartach
Do swoich zabaw na śniegu, takich jak: zjazdy na sankach, nartach oraz jazda na łyżwach – wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych. Przebywając w pobliżu jezdni pamiętaj, że w okresie zimowym droga hamowania pojazdów ulega znacznemu wydłużeniu. Ponadto w tym okresie widoczność na drodze jest ograniczona co powoduje wydłużenie czasu reakcji na zagrożenie na drodze. Zanim rozpoczniesz zjazdy z górki sprawdź trasę zjazdu, usuń z niej wszelkie przedmioty mogące stworzyć zagrożenie, np.: kamienie, gałęzie. Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie należy przechodzić przed zjeżdżającymi po torze (w poprzek toru). Przed przystąpieniem do zjazdu z górki należy sprawdzić stan techniczny sań lub innych przedmiotów do tego służących.
Uwaga na lód
Nie ślizgaj się na nawierzchniach służących do komunikacji ogólnej, tj.: chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla osób korzystających z tych ciągów komunikacyjnych. Unikaj zabaw oraz przebywania w miejscach, z których zwisają sople lodu, ponieważ stanowią one duże zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia. Powiadom osobę dorosłą, która podejmie działania zmierzające do usunięcia zagrożenia. Korzystaj wyłącznie z lodowisk, które są przeznaczone do celów rekreacyjnych, specjalnie przygotowanych. Nie wchodź na lód otwartych zbiorników wodnych: jezior, kanałów, stawów, itp. Gruby lód pozornie stwarza wrażenie bezpiecznego, w każdej chwili może jednak załamać się pod ciężarem ludzi na nim przebywających.
Kulig
Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych. Sanki należy połączyć w sposób bezpieczny grubą, wytrzymałą liną, tak aby nie odczepiły się podczas jazdy. Nigdy nie dołączaj samodzielnie sanek do pojazdu, gdyż skutki takiego zachowania mogą okazać się tragiczne. Na trasę przejazdu wybieraj zawsze drogi, po których zazwyczaj nie poruszają się inne pojazdy mechaniczne.
Inne
Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż reakcja kierowcy na takie zachowanie może doprowadzić do powstania wypadku drogowego lub kolizji.
Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub śnieżkami z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
Baw się w towarzystwie innych osób, które w razie konieczności przyjdą Ci z pomocą i zabierz ze sobą telefon komórkowy.
Gdy dostosujecie się do moich rad, prawdopodobnie nie ulegniecie żadnemu wypadkowi. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy?
Jak uratować osobę tonącą w zimnej wodzie?
Przede wszystkim wezwij pomoc osoby dorosłej, nie narażaj swojego życia i zdrowia.
Jeśli wezwałeś już pomoc, a musisz podjąć samodzielną akcję ratowniczą, to rozejrzyj się czy w okolicy nie ma grubego kija, deski, sanek, liny lub innego przedmiotu, który możesz wykorzystać, aby podać go osobie tonącej. Możesz użyć również drabiny, własnej kurtki lub szalika. Ale uwaga, staramy się nie wchodzić na lód !!!
Gdy jednak znajdujesz się już na lodzie, połóż się i poruszaj czołgając się, żeby rozłożyć ciężar ciała na jak największej powierzchni i zminimalizować ryzyko zapadnięcia się lodu.
Jeżeli towarzyszą ci inne osoby, możecie razem położyć się na lodzie, złapać za nogi tworząc łańcuch i czołgając się zbliżyć do osoby tonącej. Po wyciągnięciu jej wycofajcie się nadal czołgając się i nie wykonując żadnych gwałtownych ruchów.
Jeśli jest taka możliwość, przed wejściem na lód zabezpiecz się liną !!!
Staramy się nie podawać ręki bezpośrednio osobie poszkodowanej - tonący może Cię wciągnąć pod lód.
Pamiętaj! Jeśli nie czujesz się na siłach aby udzielić pomocy, nie ryzykuj i nie wchodź na lód. Wezwij profesjonalną pomoc.
Jak pomóc sobie, jeśli wpadłeś do zimnej wody?
Wiedzę o tym, co robić jeśli samemu wpadnie się do wody powinien mieć każdy, zwłaszcza osoby lubiące wędkowanie na lodzie czy jeżdżenie na łyżwach po naturalnych, zamarzniętych akwenach wodnych (co zdecydowanie odradzamy). Uratowanie się samodzielne jest bardzo trudne i wymaga ogromnej siły, jednak nie jest niemożliwe.
Co zrobić, jeśli lód pod nami się zapada?
Będzie to trudne, ale uspokój się i postaraj realnie ocenić sytuację, nie marnuj cennych sił, które będą ci potrzebne aby się uratować. Jeśli w pobliżu widzisz ludzi, którzy mogą ci pomóc - krzycz. Jeśli jesteś sam, nie marnuj sił na wzywanie pomocy, masz tylko kilka minut aby się uratować, ponieważ organizm wyziębia się w wodzie wielokrotnie szybciej niż na powietrzu, a ubranie, zwłaszcza zimowe, szybko przemaka i zwiększa swój ciężar, wciągając pod wodę. Jeśli buty lub kurtka cię krępują, nasiąkają wodą i stają się bardzo ciężkie, postaraj się je z siebie zdjąć. Wybierz miejsce, w którym lód w przeręblu wydaje się najgrubszy i postaraj się wyjść wyciągając się na plecy, a nie na brzuch, postaraj się położyć na lodzie i podciągnąć na łokciach. Kiedy już wyjdziesz z wody doczołgaj się do brzegu na brzuchu, nie stawaj na nogach, nie próbuj biec, zachowaj spokój. Natychmiast wezwij pomoc, wychłodzenie organizmu postępuje bardzo szybko i potrzebujesz profesjonalnej pomocy lekarskiej. Do czasu jej przyjazdu nie wykonuj gwałtownych czy zbędnych ruchów, połóż się. Jeśli masz możliwość okrycia się np. kocem lub suchymi ubraniami - spokojnie zdejmij z siebie przemoczone, zimne ubrania i postaraj się otulić tym co masz pod ręką. Nie nacieraj skóry, nie próbuj polewać jej nagle gorącą wodą.
Jak pomóc osobie silnie wychłodzonej po wpadnięciu do zimnej wody?
Przede wszystkim trzeba ją rozgrzać, ale spokojnie, powoli i stopniowo. Powstrzymajmy poszkodowanego przed wykonywaniem zbędnych ruchów. Połóżmy go na ziemi. Ruch w takim stanie może paradoksalnie doprowadzić do zatrzymania krążenia. Z tego samego powodu nie wolno nacierać ani rozcierać ciała. Jeśli to możliwe, należy osobę wychłodzoną rozebrać z zimnego, mokrego ubrania, otulić śpiworem, kocem, własną kurtką, folią, czymkolwiek, co mamy pod ręką. Jeśli ofiara jest bardzo wychłodzona, ma sztywne mięśnie i trudno się z nią porozumieć - trzeba ją ułożyć na boku z podkurczonymi nogami, w tzw. pozycji bocznej ustalonej. Jeśli poszkodowany jest przytomny, trzeba w pierwszej kolejności jak najszybciej wezwać pomoc lub zawieźć go do lekarza. Jeżeli osoba wychłodzona nie oddycha i jej puls jest niewyczuwalny trzeba natychmiast podjąć akcję reanimacyjną i prowadzić ją aż do nadejścia pomocy medycznej (nawet reanimacja trwająca 30-40 minut ma sens!).
Zapamiętaj telefony alarmowe!!!!
POLICJA-997
STRAŻ POŻARNA-998
POGOTOWIE RATUNKOWE-999
NUMER ALARMOWY-112
POGOTOWIE RZECZNE-934
RATOWNICTWO MORSKIE I GÓRSKIE-985
Opracował redaktor Karol Piekielny kl. 6
Gdzie szukać więcej informacji ?
Bezpieczenstwo-dzieci-podczas-zimowego-wypoczynku
tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda